پیشنمایش آنلاین قالب

آیین های مراسم گلاب گیری کاشان

 صالح طالبی
 ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۴
 1,578 بازدید
 بدون دیدگاه
 • golab-giri-iran-lovers-1

  مراسم گلاب گیری هر ساله از نیمه های اردیبهشت تا نیمه های خرداد در بسیاری از شهرهای کاشان مانند قمصر و کاشان انجام می شود. این مراسم هر ساله چیزی در حدود یک میلیون نفر گردشگر به خود جذب می کند. در این مراسم از گل های سرخی که منطقه، گلاب تهیه می شود. سالانه پانزده هزار تن گلاب سنگین از هزار و پانصد واحد گلابگیری کاشان، گلاب تهیه می شود.

  دو شهر قمصر و نیاسر از اواسط اردیبهشت بمدت دو تا سه هفته میزبان مهمانانی هستند که برای حضور در مراسم گلابگیری به این شهرها سفر می‎کنند. این دو شهر پر از باغ‎های گل‎‌محمدی و جویبارهای زلالی هستند که لطف شهر را برای کسانی که پس از طی کویر به شهر رسیده‎اند دوچندان می‎کند.
  گل‎ محمدی که در کاشان و اطراف آن کشت می‎شود، از نوع Rosaceus هستند. در زمان گلابگیری در طول روز هوا گرم، اما هنگام غروب و شب هوا سرد می‎شود. بهتر است در گشتی که به این مناطق دارید کفشی سبک و راحت انتخاب کنید و از ریختن زباله خصوصا ظروف یکبار مصرف در محل خودداری کنید.
  کاشت گل‎محمدی در ایران قدمتی حدود ۷ هزار ساله دارد و مراسم گلابگیری آیینی ۱۰۰۰ ساله است که در طول زمان تغییراتی بسیار جزیی داشته است. گلاب قمصر که  گلاب ناب در روستاهای ون، سار، سده و وادقان که کمتر شناخته شده و توریستی هستند تهیه می‎شود. دراین روستاها که در مناطقی کوهستانی‎تر نسبت به قمصر و نیاسر قرار دارند، گل‎ها دیرتر شکوفا می‎شوند و گلاب غلیظ تری در آنها تهیه می‎شود.
  مرغوب‌ترین گلاب در این منطقه مربوط به روستای وادقان و ون است که در ۵۰ کیلومتری شمال کاشان، در مرز استان‌های قم ، اصفهان و مرکزی قرار دارند. علاوه بر گلاب سایر عرقیجات و کتیرای مرغوبی نیز در این روستاها بدست می‎آید.

  golab-giri-iran-lovers-2

ارسال دیدگاه